Actualiteit

Sectorplan hoger gezondheidszorgonderwijs 2021 - 2025

Opleiden en verbinden om tekort aan zorgprofessionals op te lossen

De gezondheidszorgopleidingen zo aantrekkelijk mogelijk maken en relevant houden voor de arbeidsmarkt. Dat is de inzet van het sectorplan ‘Gezond opleiden 2021-2025’, opgesteld door het sectoraal adviescollege hoger gezondheidszorgonderwijs van de Vereniging Hogescholen. “Hogescholen zetten daarmee alles op alles om zoveel mogelijk bij te dragen aan oplossen van het tekort aan zorgprofessionals”, aldus Carolien Sino, voorzitter van het adviescollege. 
 
De zorgsector maakt turbulente tijden door. Eens te meer blijken professionals in de gezondheidszorg van onschatbare waarde. Zij bepalen uiteindelijk de kwaliteit van de zorg. “Met onze hbo-opleidingen willen we hier een stevige basis voor leggen. Daarnaast is het onze ambitie om de kwaliteit van professionals die al in de zorg werken verder te verhogen”, zegt Sino. Hogescholen bieden daarvoor nu al een scala aan mogelijkheden, variërend van deeltijd bacheloropleidingen met een stevige praktijkcomponent tot duale mastertrajecten. Plus een flexibel aanbod waar werkenden gebruik van kunnen maken. De gezondheidszorgopleidingen willen de komende jaren meer ruimte creëren voor persoonlijke leerroutes. 
 
Verbinding met branche- en beroepsorganisaties en overheid
De rode draad in het sectorplan ‘Gezond opleiden’ is het zoeken van verbinding. Bijvoorbeeld met branche- en beroepsorganisaties en met andere belanghebbenden zoals de overheid. Sino: “De afgelopen tijd is er bijvoorbeeld met werkgeversorganisaties gesproken over stagetekorten. We willen heel graag meehelpen aan het oplossen van arbeidsmarktknelpunten. Maar voor stageplaatsen zijn we afhankelijk van het werkveld.”  
 
Ook in de gezondheidszorg zelf draait het steeds meer om samenwerking met professionals uit andere disciplines, binnen en buiten de zorg. “Hogescholen willen studenten daar al vroeg mee vertrouwd maken. Door bijvoorbeeld projecten te doen met studenten uit andere hbo-disciplines zoals de sociale studies en de technieksector”, geeft Sino aan.
 
Praktijkgericht onderzoek en lokale omgeving
De hogescholen willen stevige verbanden aanbrengen tussen het onderwijs, het praktijkgericht onderzoek en de lokale omgeving waarin ze dat doen. Sino: “Op die manier blijft het onderwijs verbonden met de voortdurend veranderende zorgpraktijk. Andersom kan de zorgsector zo maximaal profiteren van actuele inzichten die studenten en professionals op doen tijdens hun opleiding. Het is van groot belang dat studenten de ontwikkelingen in het werkveld kunnen bijhouden en ook mee kunnen vormgeven.” 

Gerelateerd

VH treedt toe tot Parlement & Wetenschap

Article

Op 1 januari 2026 treedt de Vereniging Hogescholen toe tot Parlement & Wetenschap. Dit samenwerkingsverband van onderzoeksorganisaties helpt de Tweede Kamer als die vragen heeft over een beleidsonderwerp, of experts zoekt voor bijvoorbeeld een technische briefing of ontbijtbijeenkomst.

Lees meer

Rapport Wennink biedt kansen voor hogescholen om bij te dragen aan innovatie, talent en kennis

Article

Het rapport van Peter Wennink schetst scherpe keuzes voor Nederland en laat zien waar hogescholen een belangrijke bijdrage kunnen leveren op het gebied van innovatie, talentontwikkeling en praktijkgerichte kennis. Nederland staat voor grote uitdagingen: stijgende overheidsuitgaven, de energietransitie en de defensie-opgave vragen om een hogere arbeidsproductiviteit.

Lees meer

Arbeidsmarktpositie hbo’ers in de praktijk sterk

Article

De arbeidsmarkt voor hbo’ers is in de praktijk sterk. Tegelijkertijd zijn in de media berichten verschenen over een recente prognose van het researchcentrum onderwijs arbeidsmarkt (ROA) over de toekomstige baankansen voor hbo-afgestudeerden van met name economiestudies.

Lees meer