Actualiteit

Vereniging Hogescholen werkt met ondernemers aan optimale aansluiting onderwijs-arbeidsmarkt

Hoe kunnen Nederlandse bedrijven en instellingen nu én in de toekomst beschikken over voldoende hoogopgeleide professionals om vorm te geven aan de grote transities op het gebied van digitalisering, energie, wonen en zorg? Die vraag staat centraal in de nieuwe samenwerking tussen de Vereniging Hogescholen en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW. In een vandaag ondertekend convenant spreken deze organisaties uit dat ze samen verantwoordelijkheid nemen voor vraagstukken rond het opleiden, aantrekken én behouden van professionals voor de arbeidsmarkt. 

Vandaag hebben de voorzitters Ingrid Thijssen (VNO-NCW), Jacco Vonhof (MKB-Nederland) en Maurice Limmen (Vereniging Hogescholen) de afspraken daarover ondertekend in het convenant ‘Laat kennis werken’. De ondertekening vond plaats bij het ICT-bedrijf Delta-N in Den Haag, dat nauw samenwerkt met de ICT-opleiding van De Haagse Hogeschool. 

Maurice Limmen van de Vereniging Hogescholen: “Onze inzet bij deze samenwerking met het bedrijfsleven is te waarborgen dat onze hbo studenten met wat ze geleerd hebben, zo goed en zo lang mogelijk een bijdrage kunnen leveren op de arbeidsmarkt. In een tijd waarin beroepen zo snel veranderen is het essentieel om ook op landelijk niveau hierop de handen ineen te slaan.”

Voorzitter Jacco Vonhof van MKB-Nederland: “We staan voor grote uitdagingen die we alleen samen kunnen oppakken, zoals de krapte op de arbeidsmarkt, de terugloop van het aantal studenten in het beroepsonderwijs en het goed invullen van de rol van de hogescholen op het terrein van een leven lang ontwikkelen.”

Voorzitter Ingrid Thijssen van VNO-NCW: “We gaan behalve op sectoraal niveau nu ook landelijk samenwerken. Zo veel mogelijk maatwerk is dan ook het doel van de sectortafels die we hebben ingericht en die we nog verder gaan uitbouwen.”

Tijdens de bijeenkomst in bij het ICT-bedrijf Delta-N in Den Haag vertelden een docent en student van de ICT-opleiding van de Haagse Hogeschool over de samenwerking met Delta-N. Dat bedrijf heeft een belangrijke inbreng in het onderwijsprogramma. De nieuwste ontwikkelingen uit de beroepspraktijk maken de opleiding voor de studenten niet alleen actueler maar ook aantrekkelijker. “Voor ons is het een voordeel dat we regelmatig jong talent kunnen binnenhalen”, aldus directeur Marcel Timmers van Delta-N.

De afspraken over een betere aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt gaan nadrukkelijk niet alleen over studenten van voltijdstudies aan de hogescholen, maar ook over mensen die al een baan hebben en zich verder willen ontwikkelen of het over een andere boeg willen gooien. Om- en bijscholing is heel belangrijk om arbeidsmarkttekorten te helpen verminderen. De hogescholen werken hier al actief aan (‘Leven Lang Ontwikkelen’). 

Video ondertekening

 

Gerelateerd

Inschrijving geopend: uitnodiging doorstroomconferentie 'Samen werken aan naadloze onderwijsroutes'

Article

De arbeidsmarkt verandert razendsnel, het onderwijs kampt met tekorten en traditionele routes sluiten steeds minder aan bij de belevingswereld van jongeren. Juist nú is het moment om samen te werken aan onderwijs dat jongeren beter begeleidt naar de wereld van morgen.

Lees meer

Hogescholen staan klaar om te leveren

Article

Volgens Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen, ligt er voor het nieuwe kabinet een duidelijke opdracht: investeer in het hoger beroepsonderwijs. “Hogescholen staan klaar om te leveren,” benadrukt Limmen. “Het is nu aan de politiek om keuzes te maken.”

Lees meer

Kenniscoalitie: “Investering in kennis en talent helpt ons vooruit”

Article

Nederland loopt wereldwijd ver achter met kennis en innovatie. Hierdoor zijn we minder goed in staat om grote maatschappelijke problemen (zoals woningnood en de noodzakelijke energietransitie) op te lossen en zijn we te afhankelijk van het buitenland. De kenniscoalitie, bestaande uit onderwijs- en wetenschappelijke (onderzoeks-) organisaties, pleit daarom voor een forse inhaalslag in de komende kabinetsperiode. Dit betekent een investering van twee miljard per jaar, oplopend tot 3,5 miljard euro in 2029.

Lees meer