Actualiteit

Agenda formerende partijen biedt aanknopingspunten voor samenwerking met hogescholen, met name op onderzoek en defensie

“Het akkoord over de agenda van D66 en CDA biedt aanknopingspunten voor verdere samenwerking tussen hogescholen en rijksoverheid.” Dat zegt voorzitter Maurice Limmen van de Vereniging Hogescholen.

 

De agenda van de twee formerende partijen biedt met name aanknopingspunten op het gebied van praktijkgericht onderzoek. Zo stelt het tussenverslag dat de partijen willen ‘investeren in wetenschappelijk onderzoek, digitale infrastructuur en kennisvalorisatie om (wetenschappelijke) kennis vaker en beter naar de markt te brengen.’ Dat laatste is bij uitstek een kracht van het hoger beroepsonderwijs met zijn praktijkgericht onderzoek.

 

Het is daarnaast positief dat in de agenda het stimuleren van om- en bijscholen (Leven Lang Ontwikkelen) benoemd wordt als belangrijke randvoorwaarde voor het hervormen van de arbeidsmarkt en het zorgen dat iedereen zijn talent kan ontplooien. Hierbij moet de overheid volgens de onderhandelende partijen zorgen voor middelen voor onderwijs en opleiding, zoals een leerbudget of leerrechten.  

 

Een ander aanknopingspunt is het plan om een fonds in te stellen voor defensie-innovatie waarin defensie met universiteiten, hogescholen, onderzoeksinstituten en de defensie-industrie werkt aan de krijgsmacht van de toekomst. Hogescholen willen hier hun verantwoordelijkheid nemen, zoals vorige week ook bleek bij de ondertekening van een intentieverklaring van hogescholen met Defensie.

 

Voor het vervolg van de besprekingen dringt de VH er bij de betrokken partijen op aan om te investeren in het hbo. “Hogescholen staan klaar om te leveren,” zegt Limmen. “Investeer in het hbo: het is de regionale motor van kennis, innovatie en arbeidsproductiviteit. Driekwart van onze afgestudeerden blijft werken in de regio, daarom is een sterk en dekkend onderwijsaanbod cruciaal. Geef hogescholen de wettelijke taak om een leven lang ontwikkelen te ondersteunen, versterk hun (cyber)weerbaarheid en investeer in het opleiden en behouden van leraren. Het is nu aan de politiek: het hbo levert de professionals die Nederland nodig heeft, van zorg en onderwijs tot techniek en digitalisering. Het hbo is de sleutel tot een wendbare arbeidsmarkt, innovatie en groei.”

Gerelateerd

Arbeidsmarktpositie hbo’ers in de praktijk sterk

Article

De arbeidsmarkt voor hbo’ers is in de praktijk sterk. Tegelijkertijd zijn in de media berichten verschenen over een recente prognose van het researchcentrum onderwijs arbeidsmarkt (ROA) over de toekomstige baankansen voor hbo-afgestudeerden van met name economiestudies.

Lees meer

Hogescholen in brief aan informateur: “bijdragen aan uitdagingen van Nederland”

Article

“Hogescholen willen graag bijdragen aan de uitdagingen van Nederland.” Dat schrijft voorzitter Maurice Limmen van de Vereniging Hogescholen in een brief aan de informateur.

Lees meer

Inschrijving geopend: uitnodiging doorstroomconferentie 'Samen werken aan naadloze onderwijsroutes'

Article

De arbeidsmarkt verandert razendsnel, het onderwijs kampt met tekorten en traditionele routes sluiten steeds minder aan bij de belevingswereld van jongeren. Juist nú is het moment om samen te werken aan onderwijs dat jongeren beter begeleidt naar de wereld van morgen.

Lees meer