Actualiteit

Hogescholen in brief aan informateur: “bijdragen aan uitdagingen van Nederland”

“Hogescholen willen graag bijdragen aan de uitdagingen van Nederland.” Dat schrijft voorzitter Maurice Limmen van de Vereniging Hogescholen in een brief aan de informateur. In de brief zet de vereniging uiteen hoe het hbo kan bijdragen aan Nederland en wat het hbo nodig heeft om zijn rol te vervullen.

Praktijkgericht onderzoek is een motor van vernieuwing op de arbeidsmarkt. Een investering van 250 miljoen euro in het praktijkgericht onderzoek stelt hogescholen in staat om die rol beter in te vullen, aldus de VH in de brief. 

Nederland moet meer dan negen miljoen werkenden om- en bijscholen om de vernieuwing van kennis en techniek bij te houden, om de arbeidsmarkttekorten op te lossen en om maatschappelijke uitdagingen te kunnen aangaan. De VH dringt er daarom op aan om een ‘leven lang ontwikkelen’ als wettelijke taak van hogescholen te verankeren in de Wet hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.

Maar liefst 75% van de hbo-afgestudeerden blijft werken in de regio waar zij zijn opgeleid. Het is daarom noodzakelijk dat er een regionaal dekkend aanbod van hbo-onderwijs is, dat aansluit op de regionale arbeidsmarkt. Hogescholen willen hiervoor hun regionale rol versterken en uitbouwen. Dit vergt een investering van 195 miljoen euro per jaar.

De VH vraagt verder om investeringen in de (cyber-) weerbaarheid van hogescholen en in het opleiden én behouden van leraren.

De brief vind je in de bijlage.

Gerelateerd

Opnieuw kiezen fors meer hbo-studenten voor de lerarenopleiding basisonderwijs

Article

In het hbo zijn in het studiejaar 2025-2026 veel meer pabo-studenten bijgekomen. Het aantal studenten techniek en tweedegraadslerarenopleiding neemt af. De totale instroom in het hbo daalt licht. Dit blijkt uit de definitieve instroomcijfers in het hoger beroepsonderwijs van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO).

Lees meer

Coalitie kiest voor investeren in onderwijs en onderzoek

Article

Hogescholen zijn positief over de plannen van de formerende partijen D66, VVD en CDA om fors te investeren in onderwijs en onderzoek. “In het vandaag gepresenteerde coalitieakkoord zit goed nieuws voor het hbo,” zegt Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen.

Lees meer

VH treedt toe tot Parlement & Wetenschap

Article

Op 1 januari 2026 treedt de Vereniging Hogescholen toe tot Parlement & Wetenschap. Dit samenwerkingsverband van onderzoeksorganisaties helpt de Tweede Kamer als die vragen heeft over een beleidsonderwerp, of experts zoekt voor bijvoorbeeld een technische briefing of ontbijtbijeenkomst.

Lees meer