Actualiteit

Opnieuw kiezen fors meer hbo-studenten voor de lerarenopleiding basisonderwijs

In het hbo zijn in het studiejaar 2025-2026 veel meer pabo-studenten bijgekomen. Het aantal studenten techniek en tweedegraadslerarenopleiding neemt af. De totale instroom in het hbo daalt licht.  

Dit blijkt uit de definitieve instroomcijfers in het hoger beroepsonderwijs van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Dit jaar is er na de sterke groei vorig jaar opnieuw een forse stijging van 7,6% bij de pabo’s; meer dan 6200 studenten begonnen dit jaar aan de opleiding leraar basisonderwijs. Bij de tweedegraads lerarenopleidingen is echter, na een kleine stijging vorig jaar, nu sprake van een behoorlijke krimp van -8,6%. “De afgelopen jaren hebben we samen met veel partners gewerkt aan het aantrekkelijker maken van een baan in het basisonderwijs. Dat heeft hieraan aan bijgedragen. Daarom zetten we de komende tijd vanuit onze kant in op een vergelijkbare aanpak voor de instroom in de tweedegraads lerarenopleidingen,” zegt Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen. Zo willen de hogescholen de opleiding voor studenten gevarieerder maken door vakken gezamenlijk aan te bieden of gezamenlijke diploma’s (joint degrees) te ontwikkelen. Daarnaast willen hogescholen het eenvoudiger maken voor studenten om een dubbele lesbevoegdheid te halen. Hierdoor kan een leraar op meer plekken worden ingezet en kunnen scholen hun roosters makkelijker rond krijgen.

Daling instroom ict-studies
Het grootste verschil met vorig jaar per sector is te zien bij bètatechniek (-6,2%). Binnen deze sector is de grootste daling in de bachelor hbo-ict; hier stromen 438 studenten minder in dan vorig studiejaar. Er is echter nog altijd een groot tekort aan ict’ers op de arbeidsmarkt.  

Limmen: “Hogescholen zetten al volop in op het vergroten van de instroom voor deze opleidingen, maar het is nodig om in een brede coalitie van overheid, bedrijfsleven en onderwijspartners verdere stappen te zetten.” Limmen vervolgt: “De realiteit blijft dat we in Nederland met minder mensen meer werk moeten verzetten. Dat vraagt om stevige inzet op om- en bijscholing van de bestaande beroepsbevolking. Hogescholen staan klaar om die taak op zich te nemen. Wij vragen daarom aan de politiek om ons hiervoor meer armslag te geven op basis van een duidelijke wettelijke opdracht.”

Sectoren die een gestegen instroom laten zien, zijn sociale studies (+3,7%), gezondheidszorg (+3,5%) en onderwijs (+2,7%).

Opnieuw daling aantal internationale studenten bachelor
Het totaal aantal internationale studenten dat zich heeft ingeschreven voor een hbo-bachelor daalt dit studiejaar opnieuw. Hogescholen kenden in de bachelorfase al een relatief laag aandeel internationale studenten, namelijk rond de 8 procent. De terugloop in nieuwe inschrijvingen laat zien dat de inspanningen van hogescholen om de internationale instroom te beperken effect hebben. Daarnaast hebben hogescholen bindende afspraken gemaakt om ook in de toekomst het aantal buitenlandse studenten beheersbaar te houden.

Instroom 2025-2026
In studiejaar 2025-2026 zijn 107.889 studenten ingestroomd in een associate degree (ad), bachelor of masteropleiding in het hbo. Dit zijn 634 studenten minder dan in studiejaar 2024 (-0,6%). In de bachelor is het aantal ingestroomde studenten gedaald met 1,8%. In de ad en master is er juist sprake van een stijging (respectievelijk +5,1% en +4,2%).

Uitgesplitst naar opleidingsvorm is vooral de ontwikkeling van het aantal studenten dat is ingestroomd bij een duale opleiding (leren en werken) opvallend: dit is sinds vorig jaar gestegen met 15,3%. Ook is het aantal eerstejaarsstudenten in een deeltijdopleiding duidelijk gestegen (+5,1%), terwijl binnen de voltijdvariant het aantal ingestroomde studenten juist is gedaald (-2,1%). Deze stijging van duale- van deeltijdstudenten laat zien dat hogescholen nog meer dan voorheen nauw verbonden zijn met de arbeidsmarkt.

De cijfers zijn ondergebracht in een factsheet; deze is hieronder te downloaden.

Ga naar www.vereniginghogescholen.nl/sectordashboard  (vanaf 10 februari 9.00 uur) om de informatie uit deze factsheet per hogeschool, sector of opleiding te bekijken, inclusief de mogelijkheid om zelf selecties te maken.

Gerelateerd

Reactie Vereniging Hogescholen op Rapport Taskforce Antisemitismebestrijding

Article

Antisemitisme is onaanvaardbaar. Hogescholen zien het als hun verantwoordelijkheid om op te komen voor hun Joodse studenten en medewerkers. Het is voor hogescholen essentieel dat Joodse studenten en medewerkers zich gezien, gesteund en veilig voelen binnen het onderwijs.

Lees meer

Coalitie kiest voor investeren in onderwijs en onderzoek

Article

Hogescholen zijn positief over de plannen van de formerende partijen D66, VVD en CDA om fors te investeren in onderwijs en onderzoek. “In het vandaag gepresenteerde coalitieakkoord zit goed nieuws voor het hbo,” zegt Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen.

Lees meer

Schrijf je in voor het VH-webinar: "Blijf jezelf ontwikkelen. Met een master naast je baan"

Article

De Vereniging Hogescholen organiseert op donderdag 5 maart van 19.00 tot 20.00 uur een gratis webinar over praktijkgerichte masters in het hbo voor professionals.

Lees meer