Actualiteit

Vereniging Hogescholen roept op tot stabiel en toekomstgericht hogeronderwijsbeleid

"De arbeidsmarkt verandert razendsnel. Om- en bijscholing wordt steeds belangrijker voor mensen die zich willen blijven ontwikkelen of zich voorbereiden op nieuw werk", aldus Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen, tijdens de opening van het nieuwe hogeschooljaar aan de Hogeschool van Amsterdam. 

Juist in een tijd van grote veranderingen heeft het hoger onderwijs volgens Limmen behoefte aan voorspelbaar en bestendig beleid. Het hbo heeft volgens Limmen de afgelopen jaren belangrijke stappen gezet om optimaal aan te sluiten op maatschappelijke ontwikkelingen. Hogescholen hebben onderwijs, onderzoek en toetsing aangepast aan de opkomst van artificiële intelligentie, de samenwerking met werkgevers versterkt en hun praktijkgericht onderzoek verder uitgebouwd.  

Volgens Limmen vraagt die groeiende maatschappelijke rol om stabiele randvoorwaarden en beleid voor de lange termijn. De afgelopen jaren werden instellingen regelmatig geconfronteerd met veranderende politieke keuzes en onzekerheid over voorgenomen maatregelen. Juist daarom is volgens hem breed politiek draagvlak nodig voor stabiel en toekomstgericht hogeronderwijsbeleid, bijvoorbeeld als het gaat om de wettelijke verankering van om- en bijscholing als taak voor het publieke vervolgonderwijs. 

Wettelijke verankering om- en bijscholing 
De uitdagingen voor het hoger onderwijs veranderen. Door demografische ontwikkelingen neemt het aantal jonge studenten af, terwijl de behoefte aan scholing van werkenden juist groeit. De Vereniging Hogescholen verwelkomt daarom het voornemen van het kabinet om om- en bijscholing wettelijk te verankeren als taak van het publieke vervolgonderwijs. Als deze taak er komt,  ontstaat ruimte om succesvolle initiatieven voor werkenden, zoals Fast Switch, verder uit te breiden. Volgens Limmen is dat noodzakelijk om te voorkomen dat mensen door snelle technologische ontwikkelingen buiten de boot vallen. "Als mensen niet mee kunnen blijven bewegen met veranderingen op de arbeidsmarkt, groeit de ongelijkheid. Juist daar kunnen hogescholen een verschil maken", volgens Limmen. 

Foto boven: Maurice Limmen in gesprek met Jopie Nooren, voorzitter van het College van Bestuur van de Hogeschool van Amsterdam (HvA)

Sterker met hbo'ers 
VH-voorzitter Maurice Limmen kondigde een nieuw initiatief aan van de hogescholen om de kracht en de waarde van het hbo voor de samenleving nog nadrukkelijker over het voetlicht te brengen. Met het motto “Nederland is sterker – met hbo’ers” laten hogescholen de komende tijd nadrukkelijker zien hoe hbo-studenten, docenten en alumni bijdragen aan de vernieuwing van Nederland. Vanaf vandaag is de www.sterkermethbo.nl in de lucht. Daarop staan vele tientallen praktijkvoorbeelden van hogescholen die Nederland sterker maken, te beginnen rond het thema technologie. 

Gerelateerd

Hogescholen presenteren uitwerking Talentstrategie

Article

De Vereniging Hogescholen heeft de voorstellen voor de uitwerking van de Talentstrategie aangeboden aan minister Rianne Letschert (OCW). Daarmee geven hogescholen vervolg aan de intentieverklaring die de onderwijssectoren eerder dit jaar ondertekenden om gezamenlijk bij te dragen aan de toekomstige welvaart en arbeidsproductiviteit van Nederland.

Lees meer

Langjarig onderzoek: opkomst van AI betekent meer werk voor hbo’ers

Article

Hbo-afgestudeerden hebben al kort na afstuderen een sterke arbeidsmarktpositie. Uit het ROA-rapport Loopbanen van hbo-afgestudeerden in ontwikkeling dat vandaag is verschenen, blijkt dat die positie in de jaren na afstuderen zich verder versterkt. Vier tot acht jaar na het afstuderen verdienen hbo’ers aanzienlijk meer, hebben zij vaker een vast contract en dragen zij meer verantwoordelijkheid. Daarnaast leidt de opkomst van AI vooral tot nieuwe en veranderende taken, terwijl werkzaamheden slechts beperkt verdwijnen. Ook blijven veel alumni zich ontwikkelen via bij- en omscholing. "Waar vaak wordt gesproken over werk dat verdwijnt door AI, laat dit onderzoek zien dat hbo’ers per saldo hierdoor juist meer taken en verantwoordelijkheden krijgen," zegt Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen.

Lees meer

Onderzoeksagenda hogescholen zet in op innovatie, productiviteit en talent

Article

Met hun nieuwe Strategische Onderzoeksagenda (2026-2030) die vandaag is gepubliceerd, zetten hogescholen de komende periode in op innovatie, arbeidsproductiviteit en talent. Praktijkgericht onderzoek levert direct toepasbare oplossingen op voor publieke organisaties en bedrijven, zoals het (regionale) mkb. Het zorgt voor een sterke aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Zo blijven opleidingen actueel en worden professionals voorbereid op snel veranderende sectoren. Het praktijkgericht onderzoek van hogescholen fungeert als “motor van verandering".

Lees meer